Sosyal Sorumluluk

Mavi Deniz Özgür Caretta

31 Mart 2016 Perşembe
“MAVİ DENİZ ÖZGÜR CARETTA” PROJESİ

Muğla Dalyan, Türkiye’nin 15 Özel Çevre Koruma Bölgesi’nden biri. Bölge zengin biyoçeşitliliğe ve hassas bir ekosisteme sahip. Dünyada doğal olarak denizle buluşan 7 gölden biri olması, eşsiz İztuzu Kumsalı, Caretta Carettaları, Nil Kaplumbağaları, Mavi Yengeçleriyle bir doğa harikası, Kaya Mezarları ve Kaunos Antik Kenti gibi tarihsel kalıntılarıyla da Türkiye’nin en büyük zenginliklerinden biri.

Caretta Botlar ile Dalyan’ın suları hep temiz kalacak!

Dalyan kanalında, dizel motorlu 491 kayıtlı gezi teknesi bulunuyor ve yaz aylarında 600’e yakın tekne her gün sefere çıkıyor. Yöre halkının aynı zamanda geçim kaynağına dönüşen bu tekne gezilerini, bölgenin hassas ekolojik dengesine ve doğal güzelliğine zarar vermeden yürütmek, bölgede sürdürülebilir turizm için olmazsa olmaz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yerel Belediye, Tekne Kooperatifleri ve özel tekne sahiplerinin ortak çalışmalarıyla birçok iyileştirme yapılmasına rağmen, İnci Akü’nün desteği ile Dalyan sularının tamamen temiz kalması ve motor gürültüsünden arındırılması için kökten çözüm olacağı düşünülen bir proje geliştirildi; Mavi Deniz Özgür Caretta Projesi.

4 yıldır sürdürülen özverili ve yüksek maliyetli AR-GE çalışmalarının ardından Projenin Teknoloji Sponsoru İnci Akü tarafından üretilen özel aküler ve kullanılan gelişmiş motorlarla çevre dostu tekneler geliştirildi. Tekne işletmecilerinin beklenti ve talepleriyle şekillendirilen Caretta Botlar şu an Dalyan Deltası’nda yol alıyor.

Dalyan’daki Sürdürülebilir Turizmin devamı için daha gidecek uzun bir yol var ve daha çok Çevre Dostu firmaların desteğine ihtiyaç var. Bu nedenle sponsor arayışları sürüyor. Bölgedeki tur teknelerinin eski motorlarının, enerjisini aküden alan elektrikli motorlara dönüştürülmesi, hem çevreyi koruyacak hem de bölgedeki turizm faaliyetini herkes için sürdürülebilir kılacak.

Çünkü Caretta Botlar egzoz gazı çıkarmıyor, hiç emisyon salmıyor ve sintine sızıntısına yol açmıyor. Aynı zamanda çok daha sessiz...

Neler Yapıldı?
  • 2007 yılında başlatılan AR-GE çalışmaları 3 yılda tamamlandı. Hem dizel motorlarınkine eş değer performans sağlayan, hem de yakıt giderlerini 10 kata kadar azaltan, “Enerjisini aküden alan Elektrikli Motorlu Tahrik Sistemi”ni geliştirildi ve İnci Akü tarafından patenti alındı.
  • 2011 yılına dek 2 tekne çevre dostu Caretta Bot’a dönüştürüldü.
  • Proje geliştirme ve ön iletişim için fon ayrıldı. Bir belgesel ve bir kısa tanıtım filmi çekildi.
  • Kamuoyu katılım ve duyarlığını sağlamak için 15-17 Temmuz 2011 tarihleri arasında Dalyan’da lansman ve basın buluşması gerçekleştirildi.
  • Tüm teknelerin dönüşümünü ekonomik ve sosyal olarak mümkün kılacak bir proje ve sponsorluk yapısı kurgulandı.
  • 2012 yılında özel bir Turizm şirketine ait 4 tekne daha Caretta Bot’a dönüştürülerek Dalyan’da suya indirildi.
Projenin Hedefleri
  • Hedefimiz her geçen gün yeni teknelerle Dalyan Kanalı daha temiz, Carettaları daha özgür bırakmak.
  • 2016 – Dalyan’daki Sürdürülebilir Turizmin devamı için Çevre Dostu firmaların desteği ile gezi teknelerinin tamamını Caretta Bot’lara dönüştürmek.
  • Caretta
Tüm Sosyal Sorumluluk Haberleri
Organize Sanayi Bölgesi 2. Kısım Gaziler Caddesi
No:6 45030 Manisa / TÜRKİYE
0(236) 233 25 10