Haberler

40. yılını kutlayan İnci GS Yuasa, Türkiye’nin gururu olarak akü ihracatında lider oldu

12 Haziran 2024 Çarşamba

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından her yıl gerçekleştirilen ve firmaların ihracat performanslarına göre sıralandığı “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı Araştırması 2023” açıklandı. İnci Holding ve Japon akü devi GS Yuasa’nın iştiraki İnci GS Yuasa, 2023 yılı ihracat verileri ile ‘Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçısı’ listesinde akü sektörünün lideri olarak büyük bir başarıya imza attı.

Bu sene 40. kuruluş yıl dönümünü kutlayan, 6 kıtada 80’i aşkın ülkeye ürün ve hizmetlerini ulaştıran, akü sektörünün öncü şirketi İnci GS Yuasa, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) bu yıl açıkladığı ‘Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı Araştırması’nın genel sıralamasında 33 basamak birden yükseldi akü sektörünün lideri olarak 218.sırada yer aldı.

İnci GS Yuasa, 40. yıl dönümünde Türkiye akü ihracatının lideri  

2023 yılında ihracat odaklı büyümeye odaklandıklarını ve bunda da başarılı olduklarını vurgulayan İnci GS Yuasa İcra Direktörü Kadir Kaymakçı, “İnci GS Yuasa olarak, 40.yıl dönümümüzde Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçısı listesinde yer almak ve akü sektöründe ihracat lideri olmak bizim için çok gurur verici. Bugün, Türkiye’den dünyaya gerçekleştirdiğimiz ihracat sayesinde 6 kıtada 80’i aşkın ülkede milyonlarca aracın kalbindeyiz. Manisa’da Türk mühendis ve işçilerin emekleri ile ürettiğimiz aküler, dünyanın dört bir yanındaki binek, hafif ticari, ağır vasıta araçlardan forklift ve diğer istif makinalarına kadar geniş bir yelpazede farklı araç türlerine enerji sağlıyor. İnci GS Yuasa Akü olarak, geldiğimiz noktada satış gelirlerimizin yarısından fazlasını ihracat yoluyla elde ediyoruz. Ülkemize katma değerli ihracat yoluyla döviz kazandırıyor, Türkiye’nin dış ticaret dengesine yenilikçi teknolojik ürünler geliştirerek katkı sağlıyoruz. Bugün, Türkiye’den dünyaya ihraç edilen her 3 aküden birini, Avrupa’ya ihraç edilen akülerin ise yüzde 40’ını İnci GS Yuasa Manisa Fabrikalarında üretmeye devam ediyoruz. 2024 yılında ihracattaki büyüme ivmemizi hızlandırarak dolar bazında yüzde 40 büyüme hedefimize, emin ve sağlam adımlarla ilerliyoruz. Bu başarıda emeği geçen çalışma arkadaşlarımız, iş ortaklarımız, distribütörlerimiz ve tedarikçilerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımıza gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

Yüksek Üretim Kapasitesi ve Global Başarı

İnci GS Yuasa, Manisa’daki fabrikalarında büyüyen üretim hacmiyle bugün, yıllık 7 milyon adetlik binek, hafif ticari ve ağır vasıta araçlar için otomotiv aküsü ve 750 bin adetlik endüstriyel akü hücresi üretim kapasitesine sahip. Otomotiv yenileme pazarındaki gücünün (AFM) yanı sıra dünyanın önde gelen otomotiv markalarına orijinal ekipman (OE) tercihi olarak hizmet veriyor. 6 kıtada 80’in üzerinde ülkeye ulaşan ürün ve hizmetleriyle global pazarda önemli bir oyuncu olan İnci GS Yuasa, Türkiye’nin gururu olarak akü ihracat lideri rolünü üstleniyor.

Tüm Haberler
Organize Sanayi Bölgesi 2. Kısım Gaziler Caddesi
No:6 45030 Manisa / TÜRKİYE
0(236) 233 25 10