Haberler

İnci GS Yuasa ve AKUTtan Deprem Farkındalığı İçin Ortak Yayın

30 Ekim 2021 Cumartesi

İnci Holding ile Japon GS Yuasa’nın iştiraki İnci GS Yuasa ve Türkiye’nin ilk arama kurtarma sivil toplum kuruluşu olan AKUT, geçtiğimiz sene 30 Ekim’de meydana gelen İzmir Depremi vesilesiyle “Deprem Öncesi ve Sonrası STK-Özel Sektör İş Birliklerinin Önemi” konulu ortak bir canlı yayın gerçekleştirdi. Deprem konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleşen yayında, toplumda afet kültürünün yaygınlaştırılmasının fark yaratacağına ve bu noktada STK ve özel sektör iş birliklerinin önemine değinildi.

İnci GS Yuasa ve AKUT’un sosyal medya mecraları üzerinden gerçekleşen yayında, İzmir depreminde hayatını kaybeden İnci GS Yuasa çalışanı Mert Küçükyumuk’un adını taşıyan ve Ege Bölgesi afetleri için önemli bir konum haline gelen Lojistik Merkezinin çalışmaları aktarıldı.

Türkiye’de otomotiv tedarik sanayinin köklü firması İnci Holding ile dünya akü devi Japon GS Yuasa’nın iştiraki İnci GS Yuasa ve Türkiye’nin ilk arama kurtarma sivil toplum kuruluşu olan AKUT, geçtiğimiz sene 30 Ekim’de gerçekleşen İzmir Depremi’ni anmak ve bu vesile ile deprem farkındalığını artırmak adına “Deprem Öncesi ve Sonrası STK-Özel Sektör İş Birliklerinin Önemi” başlığında, AKUT Kurumsal İletişim Koordinatörü Nilay Şimşek moderatörlüğünde bir canlı yayına imza attı. Uzun yıllardır iş birliği yapan İnci GS Yuasa ve AKUT, gerçekleştirdikleri yayında İzmir Depremi’nde hayatını kaybeden İnci GS Yuasa çalışanı Mert Küçükyumuk’un adının verildiği Lojistik Merkezi’nin çalışmalarından, afet öncesi hazırlıklı olmanın öneminden ve toplumda afet kültürünün oluşturulması adına gerçekleştirdikleri çalışmalardan bahsetti.

Elbirlik: “Enerjimizi topluma en yüksek faydayı sağlayabileceğimiz alanlarda kullanmak istiyoruz” 

İnci GS Yuasa İcra Kurulu Direktörü Cihan Elbirlik yaptığı açıklamada: “İnci GS Yuasa olarak işimiz hem otomotiv hem de endüstriyel alanda enerji depolama ürünleri üretmek ve 80’i aşkın ülkede tüketicilerimiz ile buluşturmak. İşimiz enerji ancak bunun dışında enerjimizi toplumumuza en yüksek faydayı sağlayabileceğimiz alanlarda kullanmak istiyoruz; bu noktada ülkemizin gerçeği olan doğal afetleri çok önemsiyoruz. Bu sebepten ötürü uzun yıllardır AKUT ile yakın dayanışma ve iş birliği içindeyiz.” diyerek bu iş birliğinden doğan AKUT Mert Küçükyumuk Lojistik Merkezi ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaştı. “İzmir Depreminde çalışma arkadaşımız Mert’i, eşini ve oğlunu kaybettik. Mert’in adını en güzel şekilde yaşatmayı arzu ettik ve 2021 mart ayında Mert Küçükyumuk Lojistik Merkezi’ni AKUT’un liderliğinde hayata geçirdik. Lojistik merkezimiz, Ege bölgesinde afetlere, arama ve kurtarma operasyonlarına bir yardım eli olarak uzanıyor. Benzer felaketlerin yaşanmamasını tüm kalbimle diliyorum ve doğal afetlere karşı hazırlıklı olmanın öneminin altını bir kez daha çizmek istiyorum.” 

Şalcı: “Mert Küçükyumuk Lojistik Merkezi, Ege bölgesi için önemli bir güç kazanımı” 

AKUT olarak tamamen gönüllülük esasıyla yürüttükleri eğitim, operasyon, malzeme ihtiyacı gibi çalışmaları destekçilerin bağışlarıyla karşıladıklarını ifade eden AKUT Başkanı Recep Şalcı ise; “Gönüllülerimizden sonra en önemli destekçilerimiz, afet bilincine sahip ve elini taşın altına koyan İnci GS Yuasa gibi özel sektör kuruluşlarıdır. İnci GS Yuasa ile iş birliğimiz uzun yıllara dayanıyor ve en yeni örneği de AKUT Mert Küçükyumuk Lojistik Merkezi’mizin yenilenmesi oldu. Bu gerçekten güzel bir STK-Özel Sektör iş birliği örneğidir zira bu iş birliğinin ruhu “hayat kurtarmaya” dayanıyor. Lojistik Merkezi, sadece AKUT’un Ege Bölgesi operasyonları için değil; tüm Türkiye’deki afetler için önemli bir merkez. Merkezimizin yenilenmesi ülkemiz için önemli bir güç kazanımıdır. Bu kazanımın benzer iş birliklerine örnek olacağına inanıyorum.” dedi

Özel sektör ve STK iş birliği, afet kültürü oluşturmanın önemli araçlarından biri

Deprem konusunda bilinçlenmek, afet farkındalığını artırmak ve etkili bir afet kültürünün oluşmasına katkı sunmak amacıyla hayata geçen yayında, toplumsal konuların çözümü ve sürdürülebilir bir şekilde yaşatılmasında STK’ların rolü üzerinde duruldu. Eğitimden sağlığa, çevresel konulardan sosyal sorunlara kadar birçok konuda uzmanların sağladığı çözümleri desteklemenin, geliştirmenin ve enerjiyi sinerjiye dönüştürmenin de özel sektörün görevlerinden olduğu vurgulandı.

Cihan Elbirlik, toplumsal konuların çözümünde ‘bireyler’ ve ‘duygusal boyutta projeler’ olmak üzere iki önemli ayağının olduğundan bahsederek STK ve özel sektörün güç birliğinin geliştirici etkisinin altını çizdi. Elbirlik; “Özel sektör içinde bireyler; toplumsal konulara duyarlı bir şekilde fikirler üretip kurum içinde farkındalığı arttırıcı iletişim yaparlar. Bireylerin özverileri sayesinde topluma katkı sağlayan projeler ortaya çıkar. Dolayısıyla bireyler bu dönüşümün olmazsa olmazı… Bu projelere duygusal boyut da kattığınızda, kurumun her üyesinde müthiş bir heyecan yaratabilirsiniz. Bundan dolayı duygusal boyuttaki projeleri, STK ve özel sektör arasında tutkal gibi görüyorum. STK’larla yapılacak iş birliği projenin sürdürülebilirliği açısından çok önemli. STK ayağında bireyler gönüllü olarak STK’lara, o kutsal gönüllü ordusuna katılır ise STK’larımız o kadar hayat bulur” dedi.

Deprem konusunda gerçekleştirdikleri çalışmaları da aktaran Elbirlik: “Öncelikle şu sese kulak veriyoruz; ‘depremde bina hayat kurtarır, hazırlıklı olmak hayat kurtarır’. Hem deprem öncesi hem de sonrası hazırlıklı olmak açısından çalışanlarımızı periyodik olarak eğitiyoruz. Bunun yanı sıra üç tesisimizin ikisi son 10 yıl içinde yapılmış yeni binalar olmasına rağmen tesislerimizi tamamen yenileyerek güçlendirdik. İdari binamızı da kasım ayı sonunda tamamlayarak en güncel deprem hesaplarına göre yenilemiş olacağız. Bu binaların hiçbirinde, yaşanan depremlere ait herhangi bir emare yoktu. Ancak daha güncel yönetmelikler çıktığı için biz de kendimizi bunlara paralel güncellemek istedik; 7/24 işleyen bir üretim operasyonunda maddi veya manevi zorluk yaşanmaması adına değişime önce kendimizden başlayarak binalarımızı güçlendirdik.” dedi.

İş dünyası ve özel sektör kuruluşlarıyla gerçekleştirdikleri iş birliklerinin, toplumsal afet bilinci ve kültürü oluşturmak konusunda AKUT’un en önemli araçlarından biri olduğunu belirten Recep Şalcı ise; “Ülkemiz, dünyanın en başarılı arama kurtarma ekiplerine sahip; ilk 3’te olduğumuzu bile söyleyebilirim ama ben AKUT Başkanı olarak bununla övünmek yerine; toplumsal afet kültürümüzün gelişmişliği ve binalarımızın depreme dayanıklılığı ile övünmek isterdim. Özel sektör kuruluşlarıyla afetler konusunda girilen iş birlikleri, arama kurtarmayı yapan kuruluşlara verilen desteğin ötesinde bir iş birliğidir. Ortak bir şekilde yaratılan bölgesel hatta bazen ulusal bir sinerjidir; her iki kurumun da tüm paydaşları ve çalışanlarıyla birlikte enerjinin ve sinerjinin harekete geçirilmesidir.” dedi.

AKUT’tan ‘altın saatlere’ dair öneriler

Afetlerde arama kurtarma operasyonları için hayati önem taşıyan ve “Altın Saatler” olarak adlandırılan ilk saatlerde yapılması gerekenler konusunda da açıklamalar yapan Recep Şalcı, binaların depreme dayanıklılığının her şeyden önemli olduğunu vurgulayıp; vatandaşların bu konuda tam bilgi sahibi olmanın hayati öneminden bahsederek, şu bilgileri verdi: “Yaşadığınız bina depreme dayanıksızsa, o anda ne yaparsanız yapın, çok fazla işe yaramayacaktır. Ayrıca her ailenin acil eylem planı oluşturması gerekiyor; tahliye yollarınızı, nerde buluşacağınızı belirlemeniz şart. Çocuklarınız okulda, aileniz başka yerlerde olabilir ve o kaos içerisinde nerede buluşacağınızı daha önceden belirlemeniz gerekiyor. Deprem sonrasında da iletişim kanallarını çok iyi kullanmak gerekiyor. Ama şunu da unutmamak gerekir ki, o an kullanacağınız telefon, başka birisinin yaşam hakkını elinden alacak, onun ambulansa ulaşmasını engelleyebilecektir. O yüzden gerçekten acil durumlar için iletişim kanallarını kullanmak, deprem sırasında yapmamız gereken temel şeylerden biridir.” 

Şalcı ayrıca, AKUT gönüllülerinin geliştirdiği, özellikle deprem sırasındaki iletişime destek olan “Güvendeyim” isimli aplikasyon hakkında da bilgi verdi. Güvendeyim aplikasyonu, doğal afet durumlarında, konum bilgilerinin kısa mesaj yoluyla daha önceden belirlenen kişilere gönderilerek, kişinin güvende olduğunu bildirilmesine yardımcı oluyor. Mobil uygulamanın en önemli özelliği ise internetsiz çalışabiliyor olması.

Yayında, AKUT’un Türkiye’de yaşanan afetler sırasındaki çalışmalarını konu alan ve iki kurumun iş birliği ile hayata geçirilen AKUT Mert Küçükyumuk Lojistik Merkezi’nin açılışına dair videonun da gösterimi yapıldı. Yayının tekrarını İnci Akü’nün Youtube adresinden izlemek mümkün.

İnci GS Yuasa Hakkında

Akü sektöründe üretim ve satış faaliyetleri yürüten İnci GS Yuasa, İnci Holding ve GS Yuasa iştirakidir. Manisa’daki üç fabrikası ve 800 çalışanı ile Türkiye’nin en büyük akü üreticisi konumundadır. Tüm süreçlerinde mükemmelliği ilke edinen İnci GS Yuasa, tüketici odaklı yaklaşımı ve geliştirdiği yeni teknolojilerle 6 kıtada 80’in üzerinde ülkede ürünlerini ve hizmetlerini tüketicilere ulaştırmaktadır. İnci GS Yuasa, yurt içinde 80 ana bayi, 200 enerji uzmanı, 300 yetkilendirilmiş servisi ve 3 bin 500 perakende satış noktası ile faaliyet göstermektedir. Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance tarafından hazırlanan “Türkiye’nin En Değerli Markaları 2021” listesinde İnci Akü en değerli akü markası seçilmiştir. Sektörün ilk Ar-Ge merkezini kuran İnci GS Yuasa, yenilikçi bakış açısı ve teknolojik ürünleriyle sektöre ve paydaşlarına değer katar, sürdürülebilir çevre yaklaşımı ile en güvenilen enerji depolama şirketi olma vizyonuyla çalışır.

AKUT Hakkında 

Ülkemizin arama kurtarma alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan AKUT Arama Kurtarma Derneği, kurulduğu 1996 yılından bu yana gerçekleştirdiği 4 bine yakın operasyonda, 3 bine yakın insanın hayatını kurtardı ve 3 bine yakın gönüllü sayısına ulaştı. Yaşamın kutsal ve en değerli olduğunun bilinciyle 1.453 hayvanın da kurtarılmasını sağladı. AKUT, 5 yılda 52.000 km yol kat ederek, 52 il, 174 ilçede 5,5 milyon kişiye mobil eğitim projesi ile ulaştı. Her yıl toplumu bilinçlendirmek ve afetlere karşı daha dayanıklı bir Türkiye yaratmak için 100 binlerce kişiye ‘’Temel Afet Bilinçlendirme ve Deprem Seminerleri’’ vermeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler tarafından akredite edilmiş Türkiye’deki ilk kuruluş olarak yardım çağrısı aldığı yurtdışı afetlerinde de ülkemizi başarıyla temsil ediyor. AKUT ayrıca, Avrupa Sivil Koruma Mekanizması kapsamındaki Avrupa Sivil Koruma Havuzu’na (ECPP-European Civil Protection Pool) giren ilk Türk arama-kurtarma ekibi oldu. Avrupa Birliği Komisyonu tarafından, ModEX kapsamında kentsel arama-kurtarma ve medikal tatbikatlarını düzenleyecek olan konsorsiyumda ortak olarak görevlendirildi. Bunu başaran yine ilk Türk kentsel arama kurtarma ekibi oldu. Tamamen gönüllülük esasıyla yürüttüğü tüm eğitim, operasyon, malzeme vb. ihtiyaçlarını ise destekçilerinin bağışlarıyla karşılıyor.

Tüm Haberler
Organize Sanayi Bölgesi 2. Kısım Gaziler Caddesi
No:6 45030 Manisa / TÜRKİYE
0(236) 233 25 10